Direktlänk till inlägg 1 december 2016
I tisdags när vi skulle hem var det mörkt, det regnade och en hel del trafik på hem vägen från tåget i Bromölla.
Några hundra meter innan infarten till Axeltorp kom det plötsligt upp två rådjur på vägen. Det första missade vi, för det var ganska snabbt och Anne lyckades att bromsa. Nummer två hade inte så stor tur, och sprang rakt in i passagerardörren på förarsidan. Hela bilen gungade till så det hade lite fart.
Bara att stanna så fort vi kunde och ringa polisen som skulle skicka ut eftersök, man vill ju inte att rådjuret ska ligga skadat i skogen.
Spände oss för kollisionen och inbromsningen, och rädda att den bakomliggande bilen, som säkert kunde se mina öronhängen så nära låg den, skulle försöka att lifta den också.
Så nu har det skickats en hel del papper och anmälningar hit och dit, Annes bilförsäkring, min olycksfallsförsäkring, kammarkollegiet eftersom vi är försäkrade i skolan och till och från skolan, och så flexite som är något med Kristianstad kommun.
Och anser inte att jag behöver eller har tid att söka läkare, men nog har det blivit lite extra värktabletter...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 |
4 |
||||||
5 | 6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
|||
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
|||
19 |
20 |
21 |
22 | 23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 | 28 |
29 |
30 | 31 |
||||
|