Direktlänk till inlägg 8 mars 2014
I måndags förra veckan var jag sjuk, kräktes. Gick tre dagar hemma innan jag var okej nog att åka till jobbet tyckte jag. I onsdags kom Markus hem och mådde dåligt, hade frossa, ont i halsen och hosta. Jag var lite småspydig, ironisk, ni vet: när en man har en riktig förkylning osv.
Tja, i torsdags gic jag till Lidl, hade utvecklingssamtal och allt var toppen - förutom den där killande känslan i svalget som bara måste hostas.
På torsdagskvällen började jag hosta ordentligt och Markus sa att du är hemma i morgon. Nejdå sa jag, jag ör inte sjuk.
Nej, jag var inte sjuk i torsdags kväll, men i fredags morgon var jag totalt borta, sov nästan hela dagen och mådde pyton, feber, yr, hosta, snuva. Och i fredags kväll var det Linus tur, 40 grader feber och kaskadspya. Så Markus första helg på jobbet tillbringade jag och Linus i sängen. Mer eller mindre sovande hela dagen, båda två.
Så mitt födelsedagsfirande fick ställas in och vi tar det denna helgen istället.
Tänkte i söndags att jag/vi mådde bra så vi följde med mamma och Linda och handlade på Maxi, och tog en tur inom minneslunden med blommor och ljus till pappa. Sedan var jag alldeles färdig. Orkade inte iväg till skolan i måndags, och inte heller till Lidl tisd-onsd. Var ju inte hundra feberfri heller. Men i torsdags tyckte jag att det var dags och tog mig dit. För att vid 13-tiden slinka hem, med svansen mellan benen och lägga mig, sov i två timmar. Men i fredags var jag okej igen, matt och lite snurrig men inte sjuk.
Ska aldrig mer skämta om manflensan, det straffar sig big time!!
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | ||||||||
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 | 9 |
|||
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
|||
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 | 23 |
|||
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 | |||
31 |
|||||||||
|