Direktlänk till inlägg 6 februari 2015
Överklagade Af's beslut om att inte skriva in mig på JOBen igen.
Hittade handlingsplanen jag fick efter besöket den 15/12-2014.
I AF's papper till Omprövningsenheten skrev de att mitt jobb på Lidl fungerade bra, i handlingsplanen står INGET sådant, så jag kopierade det och postade till O.
Undrar VARFÖR myndigheter och sådana instanser kan vända och vrida på sanningen utan att det händer något, medan vi arbetssökanden eller bara vanliga människor blir straffade om vi tänjer på sanningen till tex Arbetsförmedlingen eller Försäkringskassan. Har de inte samma regler som oss?
Och VARFÖR är de så emot att göra utredningar som kan hjälpa oss arbetslösa? Jag behöver ju få mina begränsningar på papper så jag inte råkar ut för samma igen, som när Åke Petersson och den jobbcoach jag hade sommaren 2011, tyckte att jag som har fibromyalgi, förskjutningar i nacken och smärta dygnet runt, skulle ta Truckkort. Som jobbcoachen sa: även en med klumpfot kan köra truck... Jo men det är ju inte mina fötter som är problemet, det är ju nacken och axlarna. Till och med truckförar-läraren bara skakade på huvudet och sa att det var löjligt, jag skulle ju inte kunna jobba som det ändå.
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
|||||||||
2 |
3 |
4 |
5 |
6 | 7 |
8 | |||
9 |
10 | 11 |
12 | 13 |
14 |
15 | |||
16 |
17 | 18 |
19 |
20 | 21 | 22 | |||
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
||||
|